Strona Główna Uwaga!! forum wewnętrzne dostępne i widoczne jest tylko dla kursantów WL

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Newsletter Warsaw Lair vol. 11/2008
Autor Wiadomość
Adept 
Site Admin

Wysłany: Nie Gru 21, 2008 11:17 pm   Newsletter Warsaw Lair vol. 11/2008

Artykuł Adventurera o INNER GAME p.t. "Siedzenie w pudełku"

Siedzenie w pudełku & Siedzenie w strefie komfortu

Siedzenie w pudełku,a siedzenie w swojej strefie komfortu to dwie rózne rzeczy jednak grubą nicią ze sobą powiązane. Po prostu jeśli nie wierzysz, że coś jest możliwe (siedzisz w ograniczonym pudełku) to nie będziesz nawet próbował tego zrobić i przez to stworzysz swoją strefę komfortu polegającą na tym że czujesz się dobrze z tym, że odrzucasz możliwość istnienia czegoś, lub możliwości zrobienia czegoś, uzyskania określonego rezultatu. W takiej sytuacji wyjście ze strefy komfortu polega na poszerzeniu swojego pudełka.

1) Najpierw zdefiniujmy co to jest pudełkoi wychodzenie z pudełka.

Pudełko w którym siedzą ludzie to nic innego jak przekonania tworzące filtry percepcji określające kim jesteś, co jest możliwe lub nie, do czego inni i ty jesteś zdolny a do czego nie, co istnieje a co nie istnieje, czym się przejmujesz a czym nie, co się według Ciebie stanie gdy zrobisz"X" (gdzie X to jakieś zachowanie, słowa, czyny.) itp. Pudełko to także automatyczne zachowania, schematy myślenia, wypracowane reakcje, wartości.

Ludzie siedzący w pudełkach nie są w stanie osiągnąć pewnych rezultatów, gdyż ich filtry percepcji uniemożliwiają imPRZYCIĄGNIĘCIE owych rezultatów. Oni po prostu nie wierzą że coś jest dla nich możliwe i nie osiągają rezultatów w które nie wierzą że są możliwe.

Dzieje się to zgodnie z zasadą przedstawioną przez Roberta Antona Wilsona w książce:"Powstający Prometeusz"

"Co teoretyk wymyślił, praktyk udowadnia."

Jest pare ciekawych przekonań:

"Nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone!"

"Energia podąża tam gdzie skierowana jest uwaga"

"Dostajesz to na czym się koncentrujesz"
Czy potrafisz w to uwierzyć?

Jeśli nie - to własnie odkryłeś swoje pudełko.

Wychodzenie z pudełka to zaczęcie wierzenia, że wszystko jest możliwe (czasem coś musi byc niemożliwe aby inne było możliweJ), przestanie przewidywania rezultatów, to niszczenie swoich ograniczających przekonań typu:"Do niczego się nie nadaję"to zmienianie swoich automatycznych niekorzystnych zachowań nakorzystne, swoich emocji na lepsze emocje, swoich nie użytecznych schematów myślenia itp.

2) Zdefiniujmy co to jest"strefa komfortu" i"wychodzenie ze strefy komfortu"

Strefa komfortu to nic innego jak wszystko to z czym czujesz się komfortowo (Strefa dyskomfortu jest tego przeciwieństwem). Ludzie często czują się komfortowo z tym co jest im znane, do czego się przyzwyczaili a to co nie znane wiążą ze strefą dyskomfortu lub kwestionują istnienie czegoś tworząc przez to ograniczone pudełko.

Virginia Satir powiedziała kiedyś:"Najsilniejszym instynktem ludzi nie jest przetrwanie, tylko robienie rzeczy które są im znajome"

Wychodzenie zestrefy komfortu to właśnie poszerzanie tego co jest nam znajome, do czego się przyzwyczailiśmy, z czym czujemy się komfortowo.

Wychodzenie ze strefy komfortu wcale nie musi być wchodzeniem w strefę dyskomfortu. Na rysunku poniżej jest pokazany błędny sposób myślenia odnośnie wychodzenia ze swojej strefy komfortu polegający na tym że człowiek umieszcza się w strefie dyskomfortu.

Wychodzenie ze strefy komfortu może byc zabawą będącą tak naprawdę poszerzaniem swojej strefy komfortu(w tych obszarach w których pragniesz ją poszerzyć), a nie wchodzeniem w strefę dyskomfortu. Przedstawia to rysunek poniżej.

Aby to zrobić trzeba wyjść ze swojego pudełka i uwierzyć w pewne rzeczy. Z dobrymi przekonaniami możesz zacząć wychodzić ze swojej strefy komfortu ciesząc się tym procesem i dużo się ucząc. Na szkoleniu INNER GAME dajemy całą procedurę i"instalujemy" do głowy postawy które pozwalają z uśmiechem zacząć poszerzać swoją strefę komfortu i zacząć stosować techniki, o których być może czytałeś w książkach, uczyłeś się na szkoleniach a wcześniej ich nie używałeś bo bałeś się reakcji ludzi itp. Czyli siedziałeś w strefie komfortu i bałeś się wejść w strefę dyskomfortu.

Oczywiście wszyscy siedzimy w swoich pudełkach które tworzymy przez to czego pragniemy. Na przykład bycie w partnerskim lojalnym związku można byłoby uznać w pewnym sensie za siedzenie w pudełku gdyż prawda jest taka że można byłoby mieć wiele związków naraz i wszyscy byliby szczęśliwi (Jeśli w to nie wierzysz to własnie odkryłeś swoje pudełko). To jednak zależy od tego czego dana osoba pragnie. Gdy na przykład osoba NAPRAWDĘ pragnie partnerskiego lojalnego związku i taki znajduje to sama narzuca sobie strefę komfortu i nie myśli o tym, żeby mieć wiele związków bo tego nie pragnie. Ta osoba nie rozpatruje czy jest to możliwe czy nie a nawet jeśli rozpatruje to myśli sobie coś w stylu "Ok nawet jeśli to jest możliwe... mnie to nie obchodzi, bo ja tego nie chcę"To jest wszystko ok, jeśli osoba jest ze sobą szczera i naprawdę chce partnerskiego związku.

Bycie w lojalnym związku wynikające ze szczerej chęci takiego związku jest strefą komfortu stworzoną przez swoje własne pragnienia. I to ma ogromny sens i jest ok. Z takiej strefy komfortu nie ma sensu na siłę wychodzić. Warto jedynie polepszać związek i wychodzić ze stref komfortu stworzonych w związku po to aby związek miał energię, pasję, miłość a nie rutynę.

Jeśli jesteś hetero mężczyzną, nie będziesz chciał wychodzić ze strefy czucia się komfortowo z trzymaniem swoich relacji z innymi mężczyznami na stopie koleżeńskiej do strefy w której zaczynasz ich podrywać i wchodzić z nimi w relację seksualną. Normalnym jest że czujesz dyskomfort związany z samą myślą podrywania faceta i czujesz się komfortowo z nie podrywaniem facetów.

Absolutnie ważną rzeczą przy wychodzenia ze swojej strefy komfortu jest robienie tego ze względu, że czegoś pragniesz i poszerzanie tej części strefy komfortu, którą chcesz poszerzyć. Na przykład załóżmy, że chcesz umieć poznawać obcych ludzi, a nigdy wcześniej tego nie robiłeś. W tej sytuacji twoją częścią twej całej strefy komfortu jest to, że czujesz się komfortowo z nie poznawaniem obcych ludzi a poznawanie obcych ludzi jest dla ciebie czymś obcym, nie znajomym i przez to być może na tą chwilę kojarzonym ze strefą dyskomfortu(która jak się nauczysz nie istniejeJ. Jest tylko to co jest nam nie znane i jakie przypiszemy temu znaczenie). Jednak wychodzenie ze strefy komfortu nie ma na celu wchodzenie w strefę dyskomfortu tylko poszerzanie swojej strefy komfortu.

Wychodzenie z pudełka jest powiązane z poszerzaniem swojej strefy komfortu i na odwrót.

Przykład pudełka które tworzy strefę komfortu.

Pudełko-"przejmuje się tym co ludzie sobie pomyślą"

Strefa komfortu -"Czuje się komfortowo zachowując się i mówię tylko to co uważam, że nie zostanie źle ocenione przez ludzi. Nie zachowuje się i nie mówię rzeczy, które mogą być odebrane źle przez innych ludzi nawet jeśli chcę się tak zachować lub coś powiedzieć. Robię tak dlatego, że czuję się nie komfortowo gdy ludzie mnie nie akceptują, krytykują, źle o mnie myślą."

Więc teraz jeśli chcesz wyjść z pudełka i strefy komfortu możesz:

1) Wyjść z pudełka i przez to wyjdziesz ze strefy komfortu

Wyjście z pudełka to zmienienie przekonania na -"Mam gdzieś to co sobie ludzie o mnie pomyślą" - To przyczyni sie do wyjścia ze strefy komfortu -"Zachowuję się swobodnie tak jak chcę się zachowywać a nie tak aby nie zostać źle odebranym przez ludzi"

2) Wyjść ze strefy komfortu i przez to wyjść z pudełka.

Wyjście ze strefy komfortu to zaczęcie zachowywania się w sposób odmienny od sposobu do którego się przyzwyczaiłeś myśleć, że nie zostanie źle odebrany przez ludzi (Np. chodzenie dziwnie ubranym, z ręka uniesiona do góry w celu oswojenia się z reakcjami ludzi) -"Zaczynam swobodnie testować nowe zachowania dając ludziom przestrzeń do zareagowania jak chcą." - To przyczynia sie do wyjścia z pudełka:"Nie obchodzi mnie to co ludzie o mnie myślą, ja robie to na co mam ochotę i jeśli komuś się to nie podoba to jego sprawa."

Na kolejnej edycji szkolenia Inner Game będziemy prezentować nowe sposoby na zbudowanie swojej pewności siebie, przełamywanie swoich wymówek, zmieniania przekonań na te które są bardziej korzystne i prowadzą w kierunku sukcesów. Także będziemy uczyć jak uwolnić się od starych schematów myślenia, negatywnych emocji. I wiele wiele wiecej.

Jeśli jesteś zainteresowany tym szkoleniem to możesz zapisać się na nie już teraz ze strony: www.warsawlair.pl

Pozdrawiam

Adventurer

Odpowiedz do tematu